Web Tabanlı Ne Tür Yazılımlar Yapılabilir?

Günümüzde, internetin hayatımızdaki yeri yadsınamayacak kadar büyük. Evden, işten, cepten derken gittiğimiz her yerde internetten faydalanır olduk. Bilgisayar ve internetin ilk çıktığı yıllarda, hayatımız da bu kadar değişikliğe yol açacağını hiç birimiz tahmin edemezdik. Zaten o yıllardaki bilgisayarlardan internete girmek, oldukça zahmetli bir işti. Fakat, yıllar geçti ve internet artık cep telefonlarımızdan dahi ulaşılabilir bir hal aldı. Küçük büyük herkesin hayatını kolaylaştırmaya başladı.

İnternet kullanımının yaygınlaşması bir çok gelişmeyi de beraberinde getirdi. Web tabanlı yazılımlar da işte tam bu noktada karşımıza çıkıyor. İnternet kullanımını en kolaya indirgeyen bu yazılımlar, interneti her an her yerde kullanmamızı sağlıyor. Peki nedir bu yazılımlar? Web tarayıcıda çalışan programlardır. Örneğin internetten alışveriş yapmak istiyorsunuz. Arama motorunuza almak istediğiniz ürünün adını yazdınız. Karşınıza bir çok alışveriş sitesi çıkacak. Siz de birini seçip ürününüzü beğenip rahatlıkla alışverişinizi gerçekleştireceksiniz. İşte bu yazılımlar tam da bu işe yarıyor. Bu tür web tabanlı yazılımlar veri yazma, veri alma yetisine sahip olduklarından siz de alışverişinizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda internet olan her yerden işlerinizi de kolaylıkla takip edebilir, sürekli kontrol altında tutabilirsiniz. Nasıl mı? Bir mağaza zincirinin sahibi olduğunuzu düşünelim. Ve siz sürekli olarak mağazalarınızın stoklarını kontrol etmek istiyorsunuz. İşte, eğer bu yazılım olmasaydı, bu işlemi ya telefon açarak çalışanlarınızdan öğrenerek gerçekleştirecektiniz ya da bizzat kendiniz gidip kontrol edecektiniz. Her iki şık da size oldukça zaman kaybettirecekti. Oysa bu yazılımla yapmanız gereken tek şey, kullanıcı adı ve şifrenizle oturum açmak ve neler olup bittiğine ekranınızdan bakmak.

Gelişen teknoloji, internetle oyun hamuru gibi oynamamızı sağlıyor. Yeni alışveriş siteleri, oyun siteleri, sosyal mecralar derken, internette bulamayacağımız şey neredeyse yok gibi. Web tabanlı yazılımlar da bu durumu oldukça kolaylaştırmakta. Peki nedir bu yazılımları bu kadar önemli kılan? Tabi ki sağladığı avantajlar. İşte web tabanlı uygulama avantajlarının bir kısmı şöyle :

  • Diğer sistemlerden daha işlevseldir.
  • Daha düşük maliyetlidir.
  • Yazılım indirme, kurma gibi zor işlemler ve bilgi gerektirmez.
  • İnternet olan her yerde çalışır.
  • Telefonunuzdan dahi rahatlıkla girebilirsiniz.
  • Destek personel ihtiyacı yoktur

Bu liste böyle uzayıp gidiyor. Üstelik bu yazılımları hemen her yerde kullanabilirsiniz. Alişveriş sitelerinde, haber sitelerinde, bilgi sitelerinde, forumlarda kısaca her yerde. Bu yazılım, sitenin tıklanma oranını da yükseltecektir çünkü, internet bağlantısı olan her cihazdan rahatlıkla giriş yapılabiliyor. Eğer sizin de bir siteniz ya da internete aktarmak istediğiniz bir işiniz varsa rahatlıkla web tabanlı yazılımlar kullanabilirsiniz.